הצלב הקלטי

פריסה קלטית – מה זה, איך עושים אותה ואיך לפרש אותה?

הפריסה הקלטית היא אחת מפריסות הטארוט הידועות והאייקוניות ביותר עד היום. וגם אם אתם רק מתחילים, בטח שמעתם על הפריסה הזו.

הפריסה יכולה לשמש עבור שואלים המחפשים מידע כללי, אבל זה גם דרך מצוינת לענות על שאלה ספציפית.

עם זאת, בהיותה חלוקה של 10 קלפים, זוהי גם אחת הפריסות הקשות ביותר ללמידה וייקח קצת זמן להבין אותה במלואה ולקבל את התובנות העמוקות יותר. אני לא ממליץ על הפריסה הקלטית בת עשרה קלפים למתחילים, אבל היא המועדפת לבידוד בעיות בחייו של אדם.

אך ברגע שאתם מסוגלים לקרוא את הפריסה הזו, היא לא רק יכולה לתת שפע של מידע על נושא ספציפי, אלא היא גם מתאימה כשאין לכם שאלה מסוימת לשאול.

אז בואו נצלול לתוך הפריסה המפוסמת הזו! בפוסט זה, אנו הולכים לחקור לא רק את מיקומם של הקלפים, אלא גם כיצד הקלפים מקיימים אינטראקציה וכמה דפוסים כדי לחשוף משמעות עמוקה יותר.

איך נראית הפריסה הקלטית?

הפריסה הקלטית כבר נמצאת בשימוש למעלה ממאה שנה. בשנת 1911 פרסם ארתור אדוארד ווייט, שותף ליצירת חפיסת הטארוט הידועה ריידר-וויט, את הגרסה שלו לפריסת הטארוט המפורסמת.

לפני כן, חושבים שהיא התפתחה באירופה, על בסיס עמודי האבן שעליהם צלבים שנמצאו באירלנד. בגלל הקשר שלה לנצרות וגם לטקס הפגאני, לצורה יש משמעות רוחנית.

לכן, פריסת הצלב הקלטי מציעה לעתים קרובות חוכמה המנחה התפתחות רוחנית, גם אם השיעורים מתסכלים לשמוע כרגע.

הצורה הכללית מחולקת לשני חלקים:

 1. הצלב: הוא מורכב מששת הקלפים הראשונים המסודרים בצורת צלב. כרטיסים אלו מייצגים סוגיה עכשווית, כיצד היא נוצרה ולאן היא עשויה להוביל.
 2. העמוד: כולל ארבעה קלפים המונחים מלמטה למעלה לצד הצלב. כרטיסים אלו מספקים מידע נוסף המשפיע על המצב. הם יכולים לעזור לקורא להבין את המצב ואת השליטה שלו בו אפילו טוב יותר.
פריסה קלטית טארוט
הפריסה הקלטית הקלאסית

מה כל עמדה בפריסה מייצגת?

עכשיו כשמבינים את היסודות של הצלב הקלטי, הגיע הזמן לחקור פריסה סטנדרטית.

מספר הקלפים מראה את סדר משיכתם והכנסתם לסידור הפריסה.

הקריאה מתחילה ב"צלב".

חשוב לציין שלפעמים קלפים מס' 3-6 נשלפים ומונחים בסדר אחר. כלומר 6 יכול להיות מוצב במקום 4, או אפילו במקום 5. גם אם הנחתם את הקלף בטעות במקום אחר, זה לא משנה. כנראה שהאנרגיה הנחתה אותכם לטעות במיקום בכוונה. המשיכו לפרוס את הקלפים – אין צורך למשוך הכל חזרה ולערבב.

זו אחת ההתאמות שאתם עשויים לעשות כשאתם מפתחים את הטעם האישי שלכם כקוראי טארוט. פשוט התנסו ובחרו מה שמתאים לכם ביותר.

 1. עמדה 1 – עמדה/הווה: קלף זה חושף את הנושא או הבעיה של הקריאה. לפעמים, במיוחד אם קלף זה הוא קלף בית מלוכה (נסיך עד מלך של הארקנות הקטנות) או דמות של ארקנה גדולה, קלף זה יכול לייצג את המיקום הייחודי של השואל במצב הנוכחי.
 2. עמדה 2 – אתגר: קלף זה חוצה את המיקום המרכזי של השואל. זה מראה מכשול מרכזי למטרות או רצונות של השואל.
 3. עמדה 3 – תת מודע: האם שמעתם את המשפט "כמו שהדברים למעלה, כך הם למטה"? בטארוט, זה מתייחס לרעיון שכל מה שקורה בתחום התת מודע שלנו ישתקף בתחום המודע. קלף זה, המונח מתחת לקלפי העמדה והאתגר, חושף את צד המוצל והמוסתר של השואל. איזה היבט תת מודע משפיע ביותר על התנהגותם הנוכחית?
 4. עמדה 4 – העבר: ממוקם משמאל לקלפי העמדה/אתגר, קלף זה מציג אירועי עבר אחרונים שמשפיעים על המצב הנוכחי.
 5. עמדה 5 – המודע \ פוטנציאל: מהם הדחפים המודעים של השואל? מה הם מנסים באופן פעיל להפגין בעולם? קלף זה מייצג את הפוטנציאל הגדול ביותר במצב הנוכחי. בהתאם לקלף, זה יכול לשרת את השואל או לא.
 6. עמדה 6 – העתיד: ממוקם מימין לקלפי העמדה/אתגר, קלף זה חושף אירועים שעשוים להתרחש בעתיד לשואל. במילים אחרות, הם יקרו בעתיד הקרוב. בזמן הקריאה, האירועים הללו עשוים להתרחש.
 7. עמדה 7 – כוח: זהו הקלף הראשון של מבנה העמוד. זה גם מייצג את השואל, במיוחד את הכוח שיש לו על המצב. הם יכולים להיות בעלי הכוח הזה להשפיע על אירועים. מסיבה זו, עמדה זו נתפסת לעתים קרובות כקלף עצה.
 8. עמדה 8 – בית וסביבה: הבית מתייחס להשפעות או תפיסות חיצוניות מחוץ לשליטתו של השואל. זה יכול להגיע ממשפחה, חברים או עמיתים לעבודה. הבית יכול לשקף גם מכשולים או תמיכות שלא ניתן לשנות, כמו דאגות בריאותיות רלוונטיות או בעיות חברתיות.
 9. עמדה 9 – תקוות ו/או פחדים: קלף זה ממלא חובה כפולה מכיוון שמה שאנו מקווים לו מכיל לעתים קרובות את מה שאנו חוששים. עיינו בקלף זה כדי ללמוד את המרב על האופן שבו ההשקפה של השואל משפיעה על העתיד.
 10. עמדה 10 – תוצאה: אמנם זו התוצאה הסבירה ביותר בהתחשב בכל הגורמים, אבל זה גם לא גורל. כשנאמר – "הכל ידוע, והרשות ניתנה". הוא פשוט מה שסביר שיקרה אם שום דבר לא ישתנה במצב. עם זאת, לשואל יש שליטה על התוצאה הסופית.

הפריסה הקלטית – קונספטים למתקדמים

כדי לשלוט באמת בפריסה הקלטית, הקוראים חייבים ללמוד ליצור קשרים בין עמדות הקלפים השונות. זהו המקום שבו ניתן להכניס הבנה עמוקה יותר לקריאה.

ארבעת האינטראקציות שלהלן הן מקומות מרכזיים להתחיל כאשר תלמדו כיצד לתרגם את המידע מפריסת הטארוט לעצות קונקרטיות.

המודע (#5) + תוצאה (#10)

האם הקלפים בשתי המיקומים הללו מתאימים? זו עשויה להיות האינטראקציה החשובה ביותר להבנה בכל בפריסה.

אם הקלפים מתאימים בקריאתם, אז מה שהשואל מביא לידי ביטוי במודע תורם ישירות לתוצאה הסבירה. זה דבר מצוין כאשר התוצאה רצויה! לדוגמה, מגיעה אלי שואלת לגבי מערכות יחסים. אם בעמדת המודע (5) נמצא קלף השמש, ובעמדת התוצאה (10) נמצא קלף הנאהבים, ניתן להסיק מכך שהשואלת ניגשת לנושא עם הרבה חיוביות וכיף, מה שיתמוך בתוצאה הסבירה של קשר זוגי בעתיד הקרוב. ראו למטה עוד על פריסה קלטית לדוגמה.

אם התוצאה אינה רצויה, הביטו בקלף שנמצא בעמדת המודע כדי לראות את האנרגיה שנוצרת על ידי השואל.

כאשר הקלף בעמדת המודע (5) משקף פוטנציאל שלילי, יתכן שיידרש דיון על האופן שבו הבחירות של השואל מבטאות מציאות לא רצויה.

כאשר הקלף שלמעלה מראה פוטנציאל חיובי, חפשו במקום אחר בפריסת הטארוט כדי לראות מה עשוי לתרום לניתוק.

המודע (#5) + התת מודע (#3)

כיצד אנרגיות תת-מודעות מניעות פעולה מודעת? זו שאלה שימושית במיוחד אם האנרגיה שבעמדת המודע אינה רצויה עבור השואל.

איך האני הצל שלהם עלול ליצור מצב שבו חבלה עצמית או חוסר מודעות עצמית שולטים?

אתגר (#2) + כוח (#7) או בית (#8)

אם האתגר לא ברור או מטריד, בדקו את הקלפים המספקים תובנה לגבי מה המבקש יכול לשלוט ומה לא.

קלף הכוח יכול להציע הצעות לעמוד באתגר. הבית, לעומת זאת, מייצג את מה שהמבקש צריך לקבל.

אמנם זה עשוי לתרום לסכסוך, אך לא ניתן לשנותו. שלום אמיתי יכול להגיע מהכרה זו.

תת מודע (#3) + תקווה/פחד (#9)

כיצד תת המודע משפיע על תקוותיו או פחדיו של המבקש? זהו שילוב שימושי במיוחד אם קלף התקווה/פחד אינו ברור.

מכיוון שהתקוות והפחדים שלנו יכולים להשפיע על ההתנהגויות שלנו, לעזור לשואל להבין את הקלף שבעמדת התת מודע שלהם יכול להשפיע הכי הרבה על ההשקפה הנפשית שלהם על הסיטואציה.

דפוסי פריסה קלטית

כאשר אתם מתחילים להתנסות בפריסה הקלטית, שימו לב אילו קלפים בולטים לכם בכל הקריאה. זה לא רק עוזר לכם לפרש את הקריאה, אלא זה גם עוזר לכם להבחין במתנות שלכם כקוראים.

האם אתם מודעים לצבע, למשל? האם אתם יכולים לחוש במצב רוח מסוים? אילו קלפים מציעים את הדרך המהירה ביותר לפרשנות?

התבניות שלהלן מספקות מידע נוסף שהקורא בטארוט יכול להשתמש בו כדי לפרש את השואל ואת מצבו.

ארקנה גדולה

כמה קלפי ארקנה עיקריים קיימים בקריאה? באופן כללי, קלפי ארקנה גדולה מייצגים נושאים גדולים או שיעורים שעל המבקש ללמוד. קלפי ארקנה מינורים, לעומת זאת, מציינים אפשרויות שהמבקש יכול לשקול.

קלפי חצר מלוכה

כמה קלפי חצר מלוכה מופיעים (נסיך ועד מלך)? קוראים רבים יפרשו את אלה כאנשים ממשיים בחייו של השואל, אם כי הם יכולים לייצג את השואל כאשר הם מופיעים בעמדות מסוימות (כמו #1, #7 ו- #10).

כאשר קלפי מלוכה מופיע בעמדת התוצאה, לשואל יש בדרך כלל שליטה ניכרת על המצב. הסתכלו בקלפים האחרים כדי ללמוד את טבעו של הכוח הזה.

היפוכים

כמה קלפים בקריאה הפוכים? לא כל קורא טארוט מחשיב היפוכים, אבל הם יכולים להוסיף פרטים לקריאה – אני אישית משתמש בהיפוכים.

קלפים הפוכים רבים עשויים להצביע על כך שהשואל אינו מודע להיבטים של הקונפליקט או לדחפים הפנימיים שלו, במיוחד כאשר אלה נמצאים בעמדת תת מודע (#3) או בתקוות/פחדים (#9).

היפוכים יכולים גם להצביע על תקופות של השתקפות עצמית או מיקוד פנימה ולא על פעולה כלפי חוץ.

סדרות

אילו סדרות הכי נוכחות או נעדרות? מידע זה יכול לתת לכם תובנה לגבי מצב הרוח או האנרגיה השוררים.

לדוגמה, שפע של גביעים כנראה אומר שזהו זמן עיבוד רגשי מכריע או קבלת החלטות מונעות מרגשות.

היעדר מטבעות יכול להיות חוסר יציבות, מעקב לקוי או ריחוק מהמציאות.

בנוסף לגביעים ומטבעות, מטות מביאים אנרגיה יצירתית חדשה וחרבות הן בדרך כלל תהליכים קשים שמוציאים את האמת לאור ומשנים את נקודת המבט או היכולת של השואל.

ככל שתכירו טוב יותר את הטארוט, תלמדו גם את האסוציאציות היסודיות של הארקנה הגדולה. הכוהנת הגדולה והאיש התלוי, למשל, שניהם קלפים נשלטים על ידי מים, כך שהם יעצימו את כוחם של גביעים בקריאה.

מספרים

למספרים יש משמעות משלהם, אז שימו לב אם מספר מופיע יותר מפעם אחת!

חמישיות, למשל, מייצגות בדרך כלל קונפליקט או אובדן. שישיות הן אנרגיה מרפאה או מתפתחת. שלשות הן בדרך כלל בונות. תשע ועשרות מייצגים את סיומו המתקרב של מחזור.

עקבו אחר הדפוסים הללו וחקרו את הנומרולוגיה כאשר מופיעים מספרים מסוימים! אתם יכולים גם לחבר קלפים ממוספרים לקלפי ארקנה גדולה.

לדוגמה, קלף שמונה יהיה מחובר לכח, קלף הארקנה הגדולה השמיני. כל השמיניות, כמו כוח, נושאות קונוטציות של התמדה, סיבולת או חוסן.

אם אתם רוצים ללמוד עוד על טארוט ונומרולוגיה, עיינו במאמר שלי על איך נומרולוגיה יכולה להגביר את כישורי הטארוט שלכם.

תמונות

באופן כללי, אילו דפוסים נוספים בולטים לכם? האם ישנם צבעים או סמלים מסוימים המופיעים שוב ושוב? האם הדמויות בקלפים עומדות זו מול זו או עומדות באותו אופן? האם הלמניסקט, או סימן האינסוף, מופיע יותר מפעם אחת?

על ידי ציון דפוסים אלה, אתם לומדים את הקשרים החדשים בין הקלפים עבור כל קריאה ספציפית. אתם יכול גם לשלב את ההבנה שלכם לגבי מצב הרוח בפרשנות שלכם. אין כאן אמת אבסולוטית.

דוגמה לפריסה הקלטית

אתן כאן דוגמה לפריסה קלטית שעשיתי לאישה פיקטיבית לחלוטין – נקרא לה יוספה. מדובר באישה מצליחה בת 55 שבדיוק עברה גירושין, החלטנו שהיא מוכנה להמשיך הלאה אחרי הגירושים שלה – והיא רוצה לדעת מה צפוי לאהבה שלה.

פריסה קלטית - מה זה, איך עושים אותה ואיך לפרש אותה?

למתקשים לקרוא:

הווה (#1): שתי חרבות

מכשול (#2): כח

התת מודע (#3): המגדל

העבר (#4): שלושה חרבות הפוכים

המודע (או פוטנציאל) (#5): השמש

העתיד (#6): אס מטות

הכח (#7): הקוסם

הסביבה (#8): שבע חרבות

תקוות \ פחדים (#9): עשרה חרבות

תוצאה סבירה (#10): הנאהבים

הצעד הראשון: נסרוק את הפריסה ונחפש את הרוב. אני מבחין בחמשת המייג'ורים (ארקנה גדולה) – סימן לכך ששינויים גדולים מתרחשים בחייה של יוספה. עם יותר מחצי nהקלפים הם מייג'ורים, יתכן שהיא גם עובדת על כמה שיעורים קארמתיים חשובים על מערכות יחסים. אני גם רואה הרבה חרבות – אתגרים בפתח! לפני שהיא מגיעה ליעדה, יש דברים שצריך לסדר.

לאחר מכן, אני מבחין בדפוס האהוב עלי: התת מודע (#4), העתיד הקרוב (#6) והתוצאה הסבירה (#10). זה מראה לי מאיפה היא באה – ולאן היא הולכת. המגדל בעמדת התת מודע (#4) מתריע בפניי שהיא עברה דקונסטרוקציה מאסיבית של חייה (הגירושים); אס המטות (#6) מראה לידה מחדש – והזדמנויות חדשות; הנאהבים (#10) מראים שמערכת יחסים לפניה. בקיצור: היא עברה פרידה קשה אבל היא שמה את זה מאחוריה. היא מוכנה להתחלה חדשה – וסביר להניח שהיא תיקח יוזמה (אס של מטות יכול לסמל הזדמנות אבל גם לקחת אחריות כדי ליצור שינוי). היוזמה הזו צריכה להוביל לתוצאה שהיא רוצה.

כעת, החל מלמטה, כפי שאמרתי קודם, המגדל בעמדת תת המודע (#4) מעידה על כך שחייה עברו טלטלה מסיבית. הבסיס שבנתה בקפידה נהרס, מה שאומר שהיא נאלצה להתחיל לגמרי מחדש מאפס. יתכן שהגירושין הגיעו משום מקום – אולי היא לא ציפתה לזה. גם אם כן, היה בזה משהו מזעזע שעשה לה הלם.

העמדה ההפוכה של שלוש החרבות בעבר (#3) הקרוב מראה שלקח לה זמן לעבוד על הריפוי שלה. לאחר שהסערה פגעה, היא נזקקה לפסק זמן כדי להתאבל על אובדן נישואיה. נראה שהתהליך הזה סוף סוף נע מאחוריה.

שתי החרבות (#1) יושבות בעמדה הנוכחית, מה שאומר שהיא מתכוננת לקבל כמה החלטות חדשות לגבי חייה. זה עשוי להיות קשור לכניסה מחדש לסצנת ההיכרויות. להתחיל מחדש זה אף פעם לא קל, במיוחד לאחר גירושין. היא נכנסת לזה בזהירות – ולא יודעת למה לצפות. עם הכוח (#2) כמכשול שלה, אני רואה בשילוב הזה שהיא חוששת לקבל החלטה שגויה. לאחר שעבדה כל כך קשה כדי לרפא ולהחזיר את הכוח שלה, היא עשויה להיות מודאגת מכך שהיא תאבד את עצמה במערכת יחסים. ניתן לראות בשני הקלפים האלה שהיא לא מוכנה ב-100% כי היא עדיין מחפשת את הכוח שלה. כך או כך, האנרגיה מראה מעט קונפליקט ורצון להגן על הלב שלה (חרבות מוצלבות על צ'אקרת הלב שלה והאריה בקלף הכח מחובר לאריה, השולט בלב).

לאחר מכן, אני מפנה את תשומת ליבי לקלף המסמל אותה בעמדת הכח (#7) – זה הקוסם. זהו כרטיס נהדר לראות. זה מעיד שהיא מסוגלת לעמוד בכוחה בזמן הזה. למרות שיש הסתייגויות משני הקלפים הקודמים, זה לא יפריע לה להתחיל מערכת יחסים חדשה. היא מתמקדת במה שהיא רוצה ויש לה את כל המשאבים הדרושים לה כדי להתגבר על כל בעיה שהיא עלולה להיתקל בה.

קלף הסביבה שלה (#8) הוא שבע החרבות – שאני רואה בשתי דרכים. ראשית, זה מחזק את אווירת הזהירות כשהיא מתחילה לצאת מאזור הנוחות שלה ואל עולם ההיכרויות. שנית, זהו גם קלף של גניבה – מה שאומר שהיא צריכה להיזהר ולא למהר. ייתכן שחלק מהאנשים שעשויים להופיע בחיי הדייטים שלה עשויים להיות קריפים או לא מי שהם אומרים שהם. קצת זהירות תשרת אותה היטב ותעזור לה לעקוף בעיות פוטנציאליות.

בעמדת התקוות והפחדים (#9), אנו רואים גם קלף אחר מסדרת החרבות – עשרת החרבות. בעיני זה אומר פחד מבגידה אבל גם תקווה להתחלה חדשה. רגשות מעורבים – שנראים די הגיוניים בהתחשב בכך שהיא עברה את רגע המגדל שלה בתת מודע (#3) ועניין ההיכרויות הזה עדיין חדש לגמרי. אני לא רואה את החלק של הפחד כמפריע להתרחשות האהבה – זה רק עוד רובד לאווירה הזהירה שהיא מרגישה.

במבט למעלה לעמדת המודע בקריאה (#5), אנו רואים את השמש כפוטנציאל. זהו אכן סימן טוב! נראה שזה אומר: למרות שאת צריכה להיות זהירה, צפי להמון כיף! ברגע שהיא תתחיל לשים את עצמה בחוץ ולהפתח לעולם, היא עשויה ליהנות לא מעט. יש!

בעתיד הקרוב (#6), יש לנו את אס המטות. עכשיו, אס המטות הוא אחד מקלפי ה"מה עוד צריך כדי להסביר לך שכן!" שלי בחפיסת הטארוט, סימן לכך שהדברים חיובים. כמו כן, זהו סמל של התחלה חדשה – ואחד נלהב מכך. שימו לב לאנרגיית האש כאן עם קלף השמש, קלף הכח ועכשיו אס המטות. זה מרגיש כאילו חיי האהבה שלה הולכים להתחמם בקרוב. למרות שעדיין יש כמה קלפים שמסמנים זהירות בקריאה זו, האס הזה אומר: לכי על זה! ההזדמנות לאהבה ותשוקה בדרך. התחלה חדשה בקרוב.

עם הנאהבים בתור התוצאה הסבירה (#10), הימור טוב שהיא תפגוש מישהו משמעותי. מערכת יחסים נמצאת בקלפים ונראה שיש לה פוטנציאל להיות משמעותית וחיובית. נראה שהקריאה הזו אומרת: עברת הרבה אבל לפניך מערכת היחסים החדשה שאת רוצה. את יכול להמשיך בביטחון, לבטוח ביקום ובשיפוט שלך.

בואו נפרוס את המייג'ורים כדי לחקור את השיעור והדפוסים הקרמתיים:

חסימה (#2): כוח – ללמוד להתגבר על האתגרים ולעמוד בכוחה.

תת מודע (#3): המגדל – הישן נושר ויוצר מקום לחיים חדשים.

מודע \ פוטנציאל (#5): השמש – קדימה, שמחה ואושר. השמש שוב זורחת.

הכח שלה (#7)והתוצאה הסבירה (#10): הקוסם + הנאהבים – מה זה אומר לעמוד בכוחך – גם כשאת במערכת יחסים?

בסך הכל, נראה שהקריאה הזו אומרת שהגרוע מכל מאחוריה – והאהבה לפניה. אולי יהיו כמה מהמורות בדרך וזמנים שבהם היא עשויה להיזהר, אבל זה לא ימנע ממנה למצוא את האהבה שהיא רוצה. התחזית הרומנטית אכן בהירה.

הרהורים אחרונים על פריסת הצלב הקלטי

אני יודע כמה מפתה זה יכול להיות, במיוחד כשאתם מתחילים, לבטל פריסת צלב קלטי שלא מיד "הגיונית" לכם ואתם מתקשים בה. לפעמים זה יכול גם להרגיש מייאש לקבל קלפים שיש להם משמעויות לא חיוביות – אך זכרו שבטארוט אין דבר כזה דבר שלילי.

במקום לפסול קריאת טארוט, אני ממליץ לכם לצלם אותה, ולכתוב עליה יומן. הקליטו את ההשתקפויות שלכם ואת השאלות שלכם, תתפלאו איך אחרי שעה, שעתיים או אפילו יומיים פתאום יתחבר לכם משהו.

ככל שתגדלו כקוראי טארוט, תוכלו לשקף את המסע הגדול יותר שלכם ולעקוב אחר איך התפתחה ההבנה שלכם בקלפים.

עם זאת, במקרים מסוימים, תוצאה לא ברורה עלולה להצדיק קריאה נוספת. במקרה כזה, יש מי שממליצים לקחת את קלף התוצאה כבסיס לפריסה הבאה ולהשלים עוד פריסת צלב קלטי כדי ללמוד עוד על זה. אחרים ימשכו קלף הבהרה אחד נוסף לעמדת התוצאה לתמיכה בתשובה שניתנה.

מה שלא תבחרו, אמצו את התהליך. היו פתוחים לטעויות שלכם. זו הדרך היחידה ללמוד!

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

עוד
מאמרים